понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, lecz częstokroć służą i za dekoracje. Zazwyczaj takie sztacheta plastykowe stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie błyskawicznie rosną i silnie gęstnieją. Wiele uroku maja tez takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek lub kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja a także odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które są w skwerze, również nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, ale potrzebują także sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastiku zdołają być bardzo smukłe, jednakże należny je cyklicznie skracać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot tworzy się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany schludnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PVC stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий